FAQ - Odlvaživači
Kako pravilno održavati odvlaživač? PROZRAČIVATI!
Osim redovitog održavanja, kao što su čišćenje filtra ventilatora i čišćenje isparivača, za ispravan rad odvlaživača potrebno je osigurati i optimalne uvjete u prostoru.
To prije svega znači dovoljno i redovito prozračivanje bazenskog prostora (bazenske hale), kako bi se omogućila pravilna cirkulacija zraka i učinkovit rad uređaja.
Zašto je važno prozračivanje?
Zbog onečišćenja vode mikroorganizmima koje u vodu unose kupači, voda mora biti dezinficirana. Najčešće korišteno sredstvo za dezinfekciju je klor, ili njegova "alternativa" – slana voda.
Primjenom klora ili njegovom elektrolizom u vodi nastaje slobodni klor, koji ima najjači dezinfekcijski učinak.Međutim, reakcijom slobodnog klora s organskim nečistoćama – posebno onima koje sadrže dušik (znoj, urin) – nastaje vezani klor, uključujući spojeve poput:
- Monokloramin
- Dikloramin
- Trikloramin (Dušikov triklorid)
Trikloramin je plin koji se, zbog slabe topljivosti u vodi, isparava iz vode poput vodene pare i zadržava u zraku.Zrak zasićen trikloraminom u neprozračenom prostoru može biti vrlo štetan – ne samo za žive organizme, nego i za bazensku opremu i konstrukciju objekta.Takvo agresivno okruženje može uzrokovati brzu koroziju i oštećenje tehnologije, ali i nosivih konstrukcija bazenskih prostora.
Što iz toga proizlazi?
U bazenskim prostorima gdje je postavljen odvlaživač, nužno je osigurati redovitu izmjenu zraka.Ako se zrak neće redovito mijenjati, doći će do nakupljanja trikloramina u atmosferi, uključujući i unutrašnjost odvlaživača te sve druge površine u blizini bazena.
Isparavanja trikloramina vrlo brzo uzrokuju nepovratna oštećenja opreme – dolazi do korozije metalnih dijelova, pa čak i do potpunog propadanja materijala koji inače ne korodiraju.
Zato uvijek osigurajte odgovarajuću ventilaciju u bazenskoj hali – ne samo radi dugog vijeka trajanja i ispravnog rada odvlaživača (i ostalih uređaja), nego i radi zaštite zdravlja vaših korisnika.