VELKOOBCHOD S BAZÉNOVOU TECHNOLOGIÍ A PŘÍSLUŠENSTVÍM

cs

FAQ - Odvlhčovače

Jak se správně starat o odvlhčovač? VĚTRAT!

Pomineme-li běžnou údržbu, jako je pravidelné čištění filtru ventilátoru a čištění výparníku, je potřeba pro provoz odvlhčovače zajistit i optimální podmínky. Tímto je myšleno zejména zajištění dostatečného větrání v bazénové hale.

 

Proč větrat?

Z důvodu znečišťování vody vlivem mikroorganizmů, vnášených do vody plavci, je nutné vodu dezinfikovat. Nejpoužívanějším prostředkem je chlor, nebo jeho „alternativa“ slaná voda. Dávkováním chloru, nebo jeho výrobou dostáváme do vody volný chlor, který má nejvyšší dezinfekční účinek. Reakcí volného chloru s organickými nečistotami, zejména takovými, které v sobě obsahují dusík (pot, moč) vzniká chlor vázaný. Chlorid dusitý, též známý jako trichloramin, je pak plyn, jež je spolu s monochloraminem a dichloraminem produktem vázaného chloru. Vzhledem ke špatné rozpustnosti trichloraminu ve vodě se z vodní hladiny odpařuje obdobně jako vodní pára a zůstává ve vzduchu.

Vzduch nasycený trichloraminem v nevětrané místnosti je velice škodlivý nejenom pro živé organismy, ale pro vše, co se v uzavřeném prostoru nachází. Takové prostředí je totiž velmi agresivní a může způsobit rychlou degradaci jak bazénových technologií, tak i nosných konstrukcí bazénových prostor.

 

Co z toho plyne?

V prostorách bazénových hal, kde je umístěn odvlhčovač je potřeba zajistit obměnu vzduchu. Pokud nebude vzduch pravidelně obměňován, stoupne koncentrace trichloraminů v ovzduší a v odvlhčovači (a ve všem v okolí bazénu) se budou usazovat výpary trichloraminu. Ty ve velmi krátké době způsobí nevratné poškození veškerého zařízení: korozi kovových součástí, popř. úplnou degradaci nekorodujících materiálů.

Zajistěte proto vždy dostatečnou obměnu vzduchu v bazénové hale – nejenom pro zajištění dlouhé životnosti a bezproblémového chodu odvlhčovače (a dalších spotřebičů v okolí bazénu), ale také pro ochranu zdraví vašich zákazníků.