VELKOOBCHOD S BAZÉNOVOU TECHNOLOGIÍ A PŘÍSLUŠENSTVÍM

cs

Domácí elektrárny

Všeobecné doporučení při využití domácí fotovoltaické elektrárny

 

Začínají se objevovat problémy u instalací elektronických zařízení v domech, kde je instalována fotovoltaická elektrárna.

  1. je nutné pro elektronická zařízení, jako jsou dávkovací stanice, frekvenční měniče a jiná elektronická zařízení, která se jeví citlivá na krátkodobé výpadky, posuny fázových napětí a proudů, nevyužívat výstupy střídačů, které jsou určeny výhradně pro přetokové spotřebiče jako jsou bojlery, přímotopy, elektrická vytápění atp. u nichž se tyto závady nevyskytují.
  2. Tento problém může nastat i u připojení spotřebičů na výstupy které jsou určeny jako zálohovací. Tedy jsou při výpadku proudu napájeny z baterie fotovoltaického systému. U těchto výstupů pro spotřebiče, může dojít ke krátkodobému výpadku napájení během přepojování mezi střídačem a distribuční soustavou. Na tuto skutečnost jsou citlivé především frekvenční měniče.
  3. Standartní okruhy spojené s distribuční sítí jsou méně náchylné na tyto jevy a případné napěťové špičky. Proto veškerá důležitá zařízení, připojujeme na tyto okruhy spojené s touto sítí, kde se střídače starají o zpětnou dodávku elektřiny posunutím vektoru napětí a proudu.
  4. Využívejte výrobky renomovaných firem, u kterých je předpoklad, že budou splňovat technické podmínky vyžadující kvalitní výstupní charakteristiky a nebudou se v nich vyskytovat problémy jako jsou uvedeny výše.
  5. Dalším důležitým bodem instalace fotovoltaické elektrárny je uzemňování a instalace přepěťových ochran v síti a okolí těchto zařízení. Při nekvalitním provedení těchto bodů může docházet k velkým přepěťovým špičkám jak v době výroby střídačem, tak v době bouřek nebo elektrostatických výbojů v atmosféře.

 

Doporučené ochranné prvky jsou – přepěťová ochrana, pojistkový odpojovač před přepěťovou ochranou. Všechny tyto věci by měly být řešeny již v projektu elektro. Toto doporučení se vztahuje na instalace, kde není ochrana řešena v rámci projektu.

Zanedbání ochran může vést k nevratnému poškození elektronických součástek zmiňovaných citlivých spotřebičů (například – dávkovací stanice, vzdálené ovládání, frekvenční měniče, a to jak u oběhových čerpadlech, tak i u tepelných čerpadel).